O mně

Můj hlavní cíl v hodinách matematiky je vlastně jednoduchý: abyste měli matematiku rádi. Abyste jí rozuměli, aby vás překvapovala, či fascinovala stejně jako mě.

O mně

Matematiku učím přes 15 let. 

Nyní na Ostravské univerzitě vedu předmět Didaktika matematiky ( jak učit matematiku) a ZŠ Baška. Kromě toho lektoruji (více v samostatné záložce), pomáhám kolegům v rámci mentoringu, občas vystoupím v televizi ( Dobré ráno, Fokus VM).

Čím déle učím, tím více mám pocit, že můžu ovlivnit kousek světa, kde žiji. Vnímám, že každý učitel má mnoho příležitostí ovlivnit v mnohém celoživotně své žáky.

Vystudoval jsem učitelství – matematika a tělesná výchova. Několik let jsem vedl turistický oddíl a vlastně dodnes každé léto pořádám tábory, což považuji za nejlepší praxi pro práci s dětmi.

Projekt Matika s Chrobákem vznikl v roce 2016. Byl to čas, kdy jsem dostával desítky dotazů na přípravu dětí ke zkouškám či doučování. Tenkrát jsem vyzkoušel novou a zásadní změnu. Vytvořil jsem skupinu dětí, které se potřebovaly zlepšit ve stejném tématu.

Překvapilo mě, že děti se v těchto motivovaných skupinách učily výrazně lépe. Samy svým jazykem si dokázaly mnohé vysvětlit, opadl ostych a práce probíhala v příjemné pracovní atmosféře. Děti začaly odcházet z hodin s pocitem, že matematika může být zábavná, zajímavá a především smysluplná.

Tento styl oslovil mnoho žáků i rodičů. 

Abych byl stále lepší učitel, považuji za zásadní své sebevzdělávání. V tomto směru mám velké štěstí na příležitosti, které mi život nabízí. 

 Natáčím webináře, vytvářím online kurzy pro žáky, vystupuji v televizi, vytvářím materiály pro Českou školní inspekci a mám to štěstí, že můžu spolupracovat s prof. Hejným.

Velmi často lektoruji různá témata pro učitele nebo veřejnost.

 Také jsem autorem učebnice Příprava na přijímačky s porozuměním. 

V roce 2019 jsem vyhrál Global Teacher Prize Czech Republic.

V roce 2020 jsem byl zvolen mezi 50 inspirativních učitelů světa (z 12 000 účastníků) v soutěži Global Teacher Prize.

V posledních letech se věnuji lektorování, absolvoval jsem koučovací výcvik a podpoře kolegů.

Také s ženou pořádáme Festival přírodovědné inspirace: 

http://festival-inspirace.cz  

Každý rok vylepšuji kurzy, tak aby byly pro žáky, co největším přínosem.